| 3. December | - Tudi na delovnem mestu nastajajo invalidi

Spoštovane, spoštovani,

 

Pred dnevi me je v mojem elektronskem sporočilu čakalo prijetno vabilo Stojana Rozmana, enega aktivnejših ljudi v občini, ki se dnevno zavzema za boljše in lažje življenje invalidov v naši občini. Naj se mu na tem mestu še sam skromno zahvalim.


V Sloveniji je delež invalidov med prebivalci približno tak kot v EU in tudi gibanje pojavnosti invalidov in dolgotrajnih obolenj je podobno kot drugod. Med nami živi približno 170.000 invalidov: to so delovni invalidi, otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, vojaški in vojni invalidi ter zmerno, težje in težko duševno ter najtežje telesno prizadete osebe. Poleg njih je še približno 230.000 bolnikov z dolgotrajnimi boleznimi. Slovenija pri zaposlovanju invalidov upošteva temeljna skupna cilja EU: invalidom zagotoviti zaposlitev in s tem ekonomsko oziroma socialno varnost. Pomemben ukrep pri zaposlovanju invalidov je bila uvedba kvotnega sistema, zelo pomembna pa so pri zaposlovanju invalidov invalidska podjetja, ki danes zaposlujejo slabo petino vseh zaposlenih invalidov.
 

No, če se ustavim na vabilu. Bilo je vabilo na proslavo ob 3. decembrumednarodnem dnevu invalidov, ki bo v nedeljo 4.12.2016 ob 18:00 v Kulturnem domu Slovenj Gradec. Generalna skupščina Združenih narodov je oktobra leta 1992,  3. december razglasila za mednarodni dan invalidov zato, da bi spodbudila razumevanje problematike invalidnosti in okrepila podporo javnosti pri zavzemanju za dostojanstvo, pravice in blaginjo invalidov.

Verjetno se boste vprašali zakaj o tem pišem na spletni strani našega podjetja, pa se mi zdi smiselno da tudi na takšen način povabimo k zelo zanimiv plesni predstavi Plesnega kluba Zebra »KOLO ČASA«.
"Predstava skozi univerzalno govorico plesa  predstavlja  evolucijo vesolja in človeka. S plesnim gibom plesalci - na različnih invalidskih vozičkih z različno stopnjo in vrsto invalidnosti skupa z soplesalkami-ci - ustvarjajo slike različnih časovnih obdobij od časa pred časom do danes ter s pogledom v prihodnost. Predstava je delo njih samih – od koreografije, oblačil, glasbe, …"

 

V spremnih besedah se predstava začne:

»Ste se kdaj vprašali, kdaj se je vse začelo?«

 

Tukaj pa se bom sam oddaljil od predstave in se vrnil k bistvu tega zapisa. Tudi sam sem pred dobrim letom preživel večje zdravstvene težave, ki so pustile posledice. Vzroka za te težave žal, kljub kvalitetnim in popolnim postopkom, ter oskrbi še vedno niso odkrili, nekje pa zagotovo obstaja, mogoče celo na mestu, kjer preživimo verjetno največ časa, na delovnem mestu.

 

Delo in zaposlitev ima pomembno vlogo v posameznikovem življenju, pravzaprav verjetno na delovnem mestu in s sodelavci preživimo največ svojega časa. Tudi v Sloveniji se v zadnjih letih kar precej premika na tem področju. Vedno več delodajalcev se zaveda povezave med obvladovanjem tveganj na delovnem mestu, zdravjem zaposlenih in uspehom delovne organizacije, ter da zdravi zaposleni tvorijo zdravo organizacijo.

Vendar skrb delodajalca ni nikoli dovolj, če se pomembnosti skrbi za svoje zdravje ne zavedamo ljudje sami. Žal je vse prevečkrat tako, da se pomembnosti zdravja na delovnem mestu zavedamo šele ko je prepozno ali skoraj prepozno.

Torej bistvo tega malo drugačnega povabila na jutrišnjo predstavo je opozorilo, da je v prvi vrsti vsak sam odgovoren za svoje zdravje, tudi na delovnem mestu. In prijazna beseda v smislu : »Šef, tu bi pa potrebovala boljšo svetlobo, da mi ne bodo več tolik trpele oči« ali »Predlagam, da zamenjamo to staro okno, ker že kar pošteno piha okrog moje mize« bodo zagotovo in morajo naleteti na odprte ušesa.
To storite prej, preden bo prepozno in se boste tudi sami pričeli spraševati, kdaj ste že opazili dotični problem v vaši organizaciji, pa niste nikogar opozorili, sedaj pa je že prepozno. Preden se boste tudi sami vprašali :

»kdaj se je vse začelo?«