Verjetno se marsikateri starš sprašuje, ali je prav, da njegov otrok dobiva žepnino, kdaj naj jo začne dobivati, kako visoka naj bo in podobno. Žepnina je odlično orodje za finančno vzgojo, menijo strokovnjaki. Z njo otrok razvija veščine, ki so potrebne za odgovorno ravnanje z denarjem. Pa vendar je pomembno, kdaj in koliko žepnine otrok dobi.
Ali je denar smiselno dajati že predšolskemu otroku, si strokovnjaki niso edini, strinjajo pa se, da žepnino otroku omogočite, ko se začne zanimati za številke in pokaže zanimanje za seštevanje in odštevanje, predvsem pa, ko razume tudi simbolično vrednost denarja. Torej bolj kot od starosti je čas začetka dobivanja žepnine odvisen od zrelosti otroka.
Ne preveč ne premalo
Znesek naj ne bo prevelik, saj tako otrok ne bo dobil predstave, da ne more vedno uresničiti vseh svojih želja in potreb, premajhen pa tudi ne.
Višina žepnine naj bo odvisna od starosti otroka (nekateri predlagajo, da naj bi bila mesečna žepnina v evrih enaka otrokovi starosti - za desetletnika torej 10 evrov, ni pa to pravilo), pa tudi od finančnih zmožnosti staršev. Morda bo odločitev o višini žepnine lažja, če se boste pozanimali, kolikšen znesek temu namenjajo drugi starši. Pomembno pa je, da znesek otroku omogoča, da pretehta med svojimi željami in potrebami ter se odloči, katerim bo dal prednost in katere preložil na poznejši čas.
Žepnina ni sredstvo za kaznovanje ali nagrajevanje
Pomembno je, da se o višini žepnine dogovorite z otrokom, da jo izplačujete redno (otrokom, starejšim od 10 let, mesečno, mlajšim pa tedensko) in da je ne uporabljate kot sredstvo nagrajevanja ali kaznovanja. Če torej otrok ne uboga, mu žepnine ne odtegnite, lahko pa na primer zahtevate od njega, da s tako pridobljenim denarjem poravna škodo, ki jo je povzročil zaradi svoje neubogljivosti.
Prav tako naj žepnina ne bo nagrada za lepo vedenje ali za dober uspeh v šoli, primerna pa je pozitivna motivacija:
- če si otrok nečesa močno želi in tudi sam varčuje, ga nagradite z dodatnimi pologi na njegov varčevalni račun,
- če v trgovini med izbiro izdelka razmišlja tudi o ceni, ga pohvalite, še posebej pa ga pohvalite,
- če z denarjem, ki ga je dobil za darilo, dela skrbno in varčno.
Nekateri starši otrokom plačujejo za gospodinjska opravila, ki jih opravijo doma, vendar to ni primerna oblika pridobivanja denarja, opozarjajo strokovnjaki.
Otroci se morajo namreč čim prej naučiti, da so tudi sami odgovorni za dobro počutje doma in da morajo k temu prispevati, ne da bi za opravila pričakovali plačilo. Dodaten denar lahko otroku ponudite le takrat, ko ta opravi delo, ki bi ga sicer plačali nekomu drugemu.
Sčasoma naj krijejo svoje stroške
Žepnina naj bo sprva namenjena predvsem izpolnitvi otrokovih želja, svetujejo strokovnjaki, sčasoma pa se dogovorimo, katere stroške mora kriti iz žepnine (na primer nakup telefonske kartice, revij ...), in pri tem vztrajajmo. Sicer pa naj jo otrok porabi po svoji presoji, saj se bo tako naučil sprejemati finančne odločitve in spoznal vrednost denarja. A vseeno morate vedeti, za kaj jo porabi. O porabi mu svetujte le, če vas prosi za nasvet.
Če želite otroka hkrati s prejemanjem žepnine poučiti tudi o upravljanju denarja, ga lahko odpeljete na banko, kjer mu lahko odprete račun.
Postavite jasna pravila
Da bi se izognili prepirom in pregovarjanjem, je smiselno, da že na začetku postavite pravila, česa otrok ne sme kupiti (na primer predmetov, ki so nevarni ali zanj neprimerni, ali takih, ki niso v skladu z vašimi vrednotami).
Strokovnjaki se strinjajo, da je torej žepnina dobro darilo za otrokovo finančno prihodnost, ki mu omogoča odgovorno ravnanje z denarjem. A poskrbeti morate, da mu bo po plačilu vseh stroškov ostalo še nekaj denarja za zadovoljitev lastnih želja in za varčevanje, kar naredite tako, da izračunate vse njegove redne obveznosti in znesku prištejete še približno 30 odstotkov.
Vir: Finance.si 09.08.2016