Do konca februarja morate oddati nekaj napovedi za odmero dohodnine. Letos se je temu datumu pridružila tudi oddaja napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem.
Če teh napovedi ne vložite ali jih ne vložite v predpisanem roku, vas čaka kazen od 250 do 400 evrov. Če navedete neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke, pa vas lahko doleti kazen od 400 do 15 tisoč evrov.
Napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji in drugih državah članicah EU.
Če ste v letu 2016 dosegli obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah v Sloveniji ali drugi državi EU, morate do konca februarja vložiti napoved za odmero dohodnine od teh obresti. To napoved morate vložiti le, če skupni znesek obresti presega tisoč evrov v prejšnjem letu. Če je znesek manjši, vam napovedi ni treba vložiti.
Napoved za odmero dohodnine od obresti in napoved za odmero dohodnine od dividend
Davčni zavezanci, tako rezidenti kot nerezidenti, ki ste lani dosegli obresti (izjema so obresti pri denarnih depozitih na bankah in hranilnicah, te zajema prejšnja točka), in davčni zavezanci rezidenti, ki ste lani dosegli dividende, morate do 28. februarja vložiti napoved za odmero dohodnine od obresti oziroma dividend. Napoved za odmero dohodnine od obresti za leto 2016 morate pri finančnem uradu vložiti, kadar obresti oziroma dividende izplača oseba, ki ni plačnik davka.
Napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov
Davčni zavezanci rezidenti, ki ste v letu 2016 odsvojili vrednostne papirje in druge deleže ter investicijske kupone, morate vložiti napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov. Če ste v zvezi s tem kapitalom opravili več kot deset transakcij (pridobitev v prejšnjih letih in obdavčljivih odsvojitev v prejšnjem letu), morate napoved vložiti prek portala eDavki. Če pa manj kot deset, lahko napoved oddate prek eDavkov ali pa na obrazcu v papirni obliki.
V napovedi lahko davčni zavezanci uveljavljate tudi zmanjšanje pozitivne davčne osnove od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov ali od odsvojitve nepremičnin za izgubo, doseženo z odsvojitvijo vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov ali doseženo z odsvojitvijo nepremičnine. Davčni zavezanec nerezident lahko vloži napoved do 28. februarja, če napove vse odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov, ki jih je opravil v letu 2016.
Napoved za odmero davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov
To morate do 28. februarja za lani vložiti tisti davčni zavezanci rezidenti, ki ste lani odsvojili izvedeni finančni instrument, pridobljen na dan 15. julija 2008 ali po njem. Zavezanec v napoved ne vpisuje podatkov o odsvojitvi izvedenega finančnega instrumenta, ki ga je pridobil pred tem datumom. Napoved se mora vložiti v elektronski obliki prek sistema eDavki, če je bilo več kot deset transakcij – pridobitev v prejšnjih letih in obdavčljivih odsvojitev v prejšnjem letu. Zavezanci, ki so opravili manj transakcij tovrstnega kapitala, pa lahko napoved oddate na obrazcu v papirni obliki ali prek sistema eDavki.
Napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem
Kot rečeno, za oddajo te napovedi imate letos prvič čas do 28. februarja. Finančna uprava je namreč rok za oddajo napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem za leto 2016 podaljšala s 15. januarja na 28. februar. Za oddajanje premoženja se šteje vsako oddajanje premoženja na podlagi pogodbe ali na drugi pravni podlagi, s katerim najemodajalec prepusti najemniku določeno premoženje v uporabo ali mu prepusti pravico do uporabe premoženja, najemnik pa mu za to mora plačati najemnino ali drugo nadomestilo (torej najem, zakup, podnajem …).
Davčni zavezanci, rezidenti Slovenije, morajo napovedati vse dohodke iz oddajanja premoženja v najem, ne le tistih, ki imajo vir v Sloveniji, ampak tudi tistih, ki imajo vir v tujini. Nerezidenti pa morajo napovedati le dohodek iz oddajanja premoženja v najem, ki ima vir v Sloveniji. Napovedi ni treba vložiti tistim, ki so imeli dohodek iz oddajanja v najem skupnih prostorov v večstanovanjskih stavbah prek upravnikov (denimo hišniška stanovanja).
Priporočamo:
VIR: Finance.si, Fu.Gov.si