Če v roku na AJPES ne oddate letnega poročila, lahko vaše podjetje dobi nekaj tisoč evrov kazni. Če pa letnega poročila ne oddate dve leti zapored, izpolnite pogoje, da vas AJPES lahko izbriše iz poslovnega registra. Seveda, če mu ne dokažete, da še naprej poslujete.
Do 31. marca morate na AJPES predložiti letno poročilo za javno objavo. Če tega ne storite, mikro družbe plačate med 300 in tisoč evri kazni, majhne družbe med 700 in tri tisoč evri, srednje družbe med tisoč in pet tisoč evri, velike družbe pa do 10 tisoč evrov. Kazen lahko doleti tudi odgovorno osebo podjetja – med 300 in štiri tisoč evri.
PRIPOROČAMO: ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
Osem mesecev po koncu poslovnega leta pa imate časa, da oddate revidirano oziroma konsolidirano letno poročilo. Če tega ne storite, so kazni še višje. Denimo, srednje družbe lahko doleti kazen med štiri in 20 tisoč evri.
Koliko pa oglobijo espeje?
Tudi samostojni podjetniki morate do 31. marca oddati letno poročilo. Če tega ne storite, vam grozi nekaj sto evrov kazni, za velike samostojne podjetnike pa so kazni v do pet tisoč evrov.
Že dve leti niste oddali letnega poročila?
Če podjetje dve leti zapored ne predloži letnega poročila, obstaja razlog za izbris iz poslovnega registra, pojasnjujejo na AJPES. A to ne pomeni, da bo podjetje v resnici izbrisano. Saj, kot dodajajo na AJPES, lahko podjetje v postopku izbrisa dokaže, da še vedno posluje oziroma se lahko zoper sklep sodišča o začetku postopka izbrisa pritožijo upniki.
Zamujate z davčnim obračunom?
Če do 31. marca ne vložite davčnega obračuna, vas lahko doleti tudi nekaj tisoč evrov kazni. Samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, lahko dobi globo med 800 in 10 tisoč evri. Posameznika pa lahko doleti od 400 do pet tisoč evrov kazni, če so v davčnem obračunu navedeni nepopolni, napačni ali neresnični podatki.
VIR: Špela Mikuš, Finance.si 15.02.2017