Izdajate račune iz vezane knjige? Kaže, da blagajne tudi v letu 2018 ne boste potrebovali
V pripravi so spremembe zakona o davčnem potrjevanju računov, po katerih bi se izdajanje računov iz vezane knjige podaljšalo v leto 2018 in morda še dlje
PRIPOROČAMO:
--> Brezplačen program za vodenje družinskega proračuna
--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
Ob uvedbi davčnih blagajn januarja lani je vlada tistim, ki blagajne niso imeli, omogočila, da račune še izpišejo na roko – torej račune iz vezane knjige (VKR). A to možnost je dopustila le za prehodno obdobje dveh let, in sicer do 31. decembra 2017. Po tem datumu, tako zakon o davčnem potrjevanju računov, bodo morali vsi preiti na davčno blagajno, torej na elektronsko napravo. Izjema so tisti, ki bodo imeli potrdilo agencije za komunikacijska omrežja in storitve, da na lokaciji, kjer izdajajo račune, internetne povezave, ki je pogoj za davčno potrjevanje računov, ni mogoče vzpostaviti.
Vsak izdan račun iz VKR je sicer treba naknadno davčno potrditi, in sicer v desetih delovnih dneh od izdaje računa.
Vezana knjiga še vedno priljubljena
Vezano knjigo pri izdajanju računov še vedno uporablja velik delež zavezancev za davčno potrjevanje računov. Izključno vezano knjigo za izdajanje računov uporablja 22 odstotkov zavezancev za davčno potrjevanje računov (vseh je bilo lani skupno 53 tisoč), skupno pa vezano knjigo uporablja kar tretjina zavezancev. VKR je namreč tudi alternativa, kadar davčna blagajna odpove in ni mogoče kako drugače izdati računa. Zato je treba imeti vedno pri roki potrjeno vezano knjigo. Nedelujoča blagajna namreč za inšpektorja ne bo izgovor, da niste mogli izdati računa.
Vezane knjige tudi leta 2018?
Vrnimo se k tistim, ki uporabljajo izključno vezano knjigo. Po zdaj veljavni zakonodaji bi morali do konca tega leta preiti na davčno blagajno. A napovedujejo se spremembe zakonodaje v smeri, da bo uporaba VKR brez dokazovanja, da interneta ni mogoče vzpostaviti, mogoča tudi v letu 2018 in morda še dlje. Kot so potrdili na finančnem ministrstvu, pripravljajo predlog sprememb, po katerem bi bodisi za določen bodisi za nedoločen čas podaljšali možnost izključne uporabe vezane knjige. V praksi se je namreč pokazalo, da so VKR ustrezen nadomestek za izdajo računov. Furs ni ugotovil sistemskih nepravilnosti pri izdaji in naknadnem poročanju podatkov o računih iz VKR.
Potrjevanje manj pogosto
Kaj bi sprememba prinesla? Denimo kozmetičarki, ki račune izdaja iz vezane knjige, letos ne bi bilo treba preiti na davčno blagajno. Prav tako na finančnem ministrstvu razmišljajo o spremembi, da bi lahko zavezanci račune potrjevali v daljših intervalih, in ne več v desetih delovnih dneh od izdaje računa. Kakšne spremembe bodo konkretno predlagane, naj bi bilo znano v kratkem.
Furs ima svojo brezplačno aplikacijo za izdajanje računov
Že od uvedbe davčnih blagajn pa je vsem zavezancem na voljo Fursova brezplačna aplikacija Mini blagajna, ki je primerna za manjše zavezance. Lani so jo uporabili 18.703 različni uporabniki, od tega jih je 2.685 z njo izdajalo račune. Mini blagajna se namreč uporablja tudi za naknadno potrjevanje računov iz VKR. Aplikacija je po posodobitvah na voljo tudi prek pametnega telefona in tablice.
PREBERITE TUDI:
Ali bodo vezane knjige računov po uvedbi davčnih blagajn še uporabne?
Nepravilnosti pri uporabi vezane knjige računov
Kje in kdaj je možno kupiti vezano knjigo računov?
Davčne blagajne - kaj čaka okoli 50 tisoč davčnih zavezancev
Vir: Finance.si, 5.6.2017, Teja Grapulin