S 1. novembrom se začne uporabljati Zakon o Spremembah in dopolnitvah Sporazuma o zaposlovanju državljanov Bosne in Hercegovine v Republiki Sloveniji. Tako se odpravljajo nekatere pomanjkljivosti, ki so se pri dosedanjem izvajanju Sporazuma od leta 2013 pokazale v praksi in na katere so opozarjali delodajalci, delavci in socialni partnerji.
Oglejte si bistvene spremembe.
IZPOSTAVLJENI ČLANKI:
ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
Odprava predhodne 30-dnevne prijave pri ARZ-BiH
V skladu s spremembo Sporazuma se odpravlja obveznost predhodne 30-dnevne prijave kandidatov pri Agenciji za delo in zaposlovanje Bosne in Hercegovine (ARZ-BiH).
Omenjena obveznost je lahko za delavce in tudi delodajalce predstavljala določeno težavo, saj je omogočala le zaposlitev oseb, ki so bile v času postopka vsaj že 30 dni prijavljene pri bosanskem zavodu (agenciji za delo in zaposlovanje: ARZ-BiH). Slovenski delodajalci so večkrat opozorili na potrebo po spremembi te obveznosti, saj praktično ni omogočala vodenja postopkov za delavce, ki so želeli zamenjati zaposlitev oziroma še niso bili vsaj 30 dni prijavljeni kot brezposelni pri ARZ-BiH.
Uvedena sprememba omogoča takojšnjo zaposlitev državljana BIH v Sloveniji samo na podlagi prijave pri pristojnih javnih službah za zaposlovanje v BiH, kar je bilo do sedaj možno le pri strokovni zaposlitvi.
Lažja sprememba delodajalca pri prenehanju zaposlitve v prvem letu zaposlitve
S spremembo Sporazuma se delavcu migrantu omogoča, da se lahko ob morebitni izgubi zaposlitve zaradi izredne odpovedi iz razlogov na strani delodajalca (npr. neizplačevanje plač in prispevkov, neizpolnjevanje drugih pogodbenih obveznosti) v prvem letu veljavnosti dovoljenja ponovno zaposli na istem delovnem mestu. Pri tem mora biti izpolnjen pogoj, da se v 30 dneh od prenehanja delovnega razmerja znova vključi v obvezno socialno zavarovanje države zaposlitve. Tako dovoljenje ne preneha veljati oziroma tujec lahko nadaljuje zaposlitev v državi zaposlitve.
S tem se bistveno olajša sprememba delodajalca v prvem letu zaposlitve, kar je bilo do sedaj možno samo, če je delavec na podlagi prenehanja uveljavil pravico do denarnega nadomestila za brezposelnost.
Poimensko zaposlovanje
Po dosedanjih izkušnjah pri izvajanju Sporazuma, kjer večino zaposlovanja predstavlja zaposlovanje že znanih kandidatov, sta pogodbenici ugotovili, da slovenski delodajalci pri zaposlovanju državljanov BiH v praksi večinoma iščejo točno določene delavce migrante, ki bi jih želeli zaposliti na podlagi preteklih izkušenj, priporočil ipd.
Takšno zaposlovanje je bilo sicer možno izvajati že po dosedanjem Sporazumu, vendar je poimensko zaposlovanje kot poseben postopek odslej tudi jasno določeno v spremenjenem Sporazumu.
Pravno varstvo vlagateljev
V Sporazumu do sedaj ni bilo jasno opredeljeno pravno varstvo vlagateljev (tistih, ki predložijo vloge za izdajo ali podaljšanje dovoljenja za zaposlitev državljanov BiH). Spremenjeni Sporazum zdaj določa, da o pritožbah zoper sklepe in odločbe, ki jih v postopku na prvi stopnji izda pristojni nosilec države zaposlitve, to je Zavod RS za zaposlovanje, odloča slovensko Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Jasna določitev obvezne 6-mesečne prekinitve po izteku dovoljenja
V spremenjenem Sporazumu je zdaj jasno določeno, da obveznost šestmesečne prekinitve zakonitega prebivanja velja samo, kadar se delavec migrant prostovoljno vrne v državo izvora po prenehanju veljavnosti dovoljenja zaradi preteka časa, za katerega je bilo dovoljenje izdano (3 leta).
Tako se besedilo Sporazuma usklajuje z nacionalno zakonodajo, ki ne določa obvezne prekinitve zakonitega prebivanja pri ponovni zaposlitvi v Sloveniji.
Več informacij o postopkih:
Zaposlovanje delavcev iz BiH
Tel: 080 20 55 (brezplačni telefon), e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.,
področje zaposlovanja tujcev.
VIR: Spletni priročnik