Samo še nekaj dni je do konca šolskega leta. Otroci so celo leto usvajali nova znanja, se učili, delali domače naloge, nekateri bolj vestno, drugi malo manj. Jih boste nagradili, ko domov prinesejo spričevalo?
Starši ob koncu šolskega leta različno obdarujejo svoje otroke.
Po prebiranju forumov smo ugotovili, da so starši pri nagrajevanju zelo kreativni. Neki osemletnik je denimo dobil stotaka, ker je imel same petke. Drugi osnovnošolec je ob začetku leta dobil seznam, koliko evrov mu pripada za posamezni uspeh. Med naborom možnih nagrad so še tablice, telefoni in podobne elektronske igrače, posebni izleti, kosila v najljubši restavraciji ali sladoled, včasih samo pohvala. Stroški spričevala so tako od nič pa do več sto evrov. Kar 42 odstotkov bralcev Mojih financ, ki so sodelovali v anketi je povedalo, da jih »stane« končni učni uspeh manj kot 50 evrov, slabo petino pa nič. Eden od staršev je denimo zapisal, da otrok dobi osem evrov za vsako zaključeno petko.
Mnenj o tem, kaj je najbolj prav, je najbrž toliko kot nagrad. Nekateri so prepričani, da je nagrajevanje za šolo izraz pozornosti in nagrada za trud čez leto, drugi pa, da je to nepotrebno, celo narobe. Nagrada postane smiselna, ko obeleži zaključek nekega uspešnega dela, pravi sociolog Marko Juhant: »Če je bilo vloženega dovolj truda, zaključek ne prinese olajšanja, ampak zadovoljstvo in za tak položaj je prava nagrada tista, ki se porabi. Najboljša nagrada je neko doživetje.« Svetuje obisk kitajske restavracije, a tako, da tudi oče in mati pustita telefone v avtu, ne samo otroci.
Kaj pa denar?
Finančne nagrade so rizične, ker hitro postanejo »plača« oziroma plačilo, opozarja Juhant: »Plača je premalo pogosta in večno prenizka. Pri otrocih, ki nimajo drugih finančnih izkušenj, denimo plačanega dela ali morda žepnine, pogosto vodi k nepremišljeni porabi pri enih, pri drugih v stiskaštvo in malikovanje denarja.« Če vaši otroci ob koncu šolskega leta ne bodo dobili ničesar, ne bo nič hudega. Če ne pričakujejo, nima odsotnost nagrade nobenega vpliva, pojasnjuje Juhant: »Prav ti otroci se prvi zavejo, da je taka nagrada lahko tudi manipulacija – sproži neizrečeno zavezo, da bo tudi v prihodnje šolsko uspešen. Če so pričakovanja staršev (neizrečena!) prehuda, to lahko vodi v hude težave, kot je na primer bulimija pri dekletih in Adonisov kompleks pri fantih (obsedena vadba, op. a).«
Nekateri otroci so nagrajeni že med šolskim letom, petke prinašajo dva evra, štirke evro. Več kot 90 odstotkov naših anketirancev, je povedalo, da otroke nagrajujejo za ocene, eden je celo zapisal, da je število treningov otroka odvisno od otrokovih ocen. Marko Juhant je do tega zelo kritičen. "Pričakoval bi, da takrat, kadar prejme trojko, vrnejo evro.« Po njegovem mnenju tak pristop absolutno ni primeren. »Čez čas bodo otroci upravičeno in primerljivo zahtevali dva evra tudi za postiljanje lastne postelje in tri za sesanje svoje sobe. Ko staršem izdajo račun za 17 let umivanja zob, bo bankrot.«
Še nekaj zanimivih zapisov večkrat deljenih zapisov s spleta in socialnih omrežij:
Šolske ocene niso merilo za ČLOVEKA - OSEBO. Saj je super, če so lepe, a tudi tiste "nižje" so dobre in vredne pohvale, če je nekdo vložil svoj trud, da jih je dosegel. Vsi ne moremo biti naj, naj na vseh področjih...vsak človek pa je sigurno uspešen na nekem področju; pa naj je to prostovoljstvo, ročne spretnosti, glasba, šport, delo na kmetiji,...Tudi to šteje (čeprav se boste zdaj nekateri "zmrdnili" - le kaj ji je). V razmislek: Kaj ti bodo v življenju same petice, če: nisi zadovoljen in srečen, ne dobiš službe, zboliš...
Šolske ocene so samo številke, za katerimi se marsikaj skriva. V ponedeljek objemite svoje otroke, ne glede na zapisano v spričevalu. Niso pomembne! Če mi ne verjamete, prestopite prag otroške onkologije...